Olej z wiesiołka jest kobietą

Wiesiołek jest dorastającą do metra wysokości rośliną z charakterystycznymi, żółtymi kwiatami.
Z nich powstają nasiona, będące jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega-6. Korzyści ze stosowania oleju z wiesiołka jest wiele, ale szczególnie interesujące są te, które dotyczą organizmu kobiet. 

Olej z wiesiołka może być cennym produktem przy bólach migrenowych, zespole napięcia przedmiesiączkowego, mastalgii, nawracających torbielach czy w menopauzie.

Co wywołuje migrenę, co powoduje te nieznośne, trwające czasem nawet kilka dni bóle głowy?
Przyczyn może być wiele i każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpoznania, ale czasami czynnikiem sprawczym będzie stan zapalny naczyń krwionośnych w mózgu. Przy regularnym stosowaniu oleju z wiesiołka Oenothera (działanie przeciwzapalne) bóle migrenowe mogą się zmniejszyć. Jest to zasługą prostaglandyny E1, jednego ze związków, które są syntetyzowane przez organizm z kwasu gamma-linolenowego zawartego w dużych ilościach w oleju z wiesiołka. Nie będzie to zwykle wystarczało do całkowitego zażegnania migreny, ale jeśli winne są stany zapalne, wiesiołek powinien przynieść ulgę.

Istnieje również związek między zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) a metabolizmem kwasów tłuszczowych. U kobiet cierpiących na PMS poziom metabolitów (produkty produkowane przez komórki) niezbędnych kwasów tłuszczowych znajduje się poniżej normy. Obniżony jest również – choć tutaj mechanizm nie jest jasny – poziom kwasu GLA, którego bogatym źródłem jest właśnie wiesiołek. Ponadto olej z wiesiołka może znacząco podnieść przyswajalność jodu – pierwiastka, którego z równie niejasnych przyczyn często w okresie występowania PMS brakuje w organizmie mimo wystarczająco wysokiej podaży.

Jak olej z wiesiołka łagodzi PMS?

  1. Hormon, kiedy dociera do celu, czyli komórek posiadających receptory zdolne go wychwytywania cząstek hormonu, łączy się z kwasami tłuszczowymi. Nam zależy, żeby łączył się z kwasami wielonienasyconymi (takimi, jakich dostarcza np. olej wiesiołkowy). Jeśli natomiast hormon dołączy do kwasów nasyconych, będzie działał silniej (tkanki przesadnie będą reagować na wyższe stężenie hormonu i pojawiają się huśtawki nastrojów.

  2. Olej z nasion wiesiołka zmniejsza działanie prolaktyny – hormonu, który przyczynia się do obrzęku i bolesności piersi (mastalgia). Ponieważ zwykle dolegliwościom bólowym towarzyszy pewien ograniczony stan zapalny (w przypadku mastalgii niezbyt silny, ale zazwyczaj obecny), dodatkową ulgę przyniesie prostaglandyna E1.

olejzwiesiołka

Wiesiołek w okresie menopauzy

Najczęstszymi objawami menopauzy będą uderzenia gorąca i nadmierna potliwość. Oenothera w połączeniu z kompleksem witamin B, pomoże złagodzić te objawy, ale wymaga to wielomiesięcznej kuracji. Należy wziąć pod uwagę, że menopauza jest procesem bardzo, ale to bardzo złożonym. Dochodzi do zmian hormonalnych, ale to dopiero ich następstwa dają nieprzyjemne objawy związane z zaburzeniami pracy naczyń krwionośnych (wiesiołek je rozszerza), zmianą struktury niektórych tkanek (dochodzi do obniżenia aktywności hormonalnej tkanki tłuszczowej, a wiesiołek łagodzi przebieg tego „wyłączania”). Poza tym tłuszcze nienasycone są potrzebne komórkom glejowym, a te z koeli chronią i odżywiają neurony mózgu – tym samym wiesiołek pozwala utrzymać właściwy metabolizm układu nerwowego, co obniża amplitudę wahań nastroju.

Po olej z wiesiołka warto sięgnąć również w przypadku nawracających torbieli w piersiach. Suplementacja może je zmniejszyć, pod warunkiem systematyczności w przyjmowaniu oleju. Przy braku pewności co do charakteru torbieli, należy skonsultować się z lekarzem, bo nie w każdym przypadku będzie je właściwa droga postępowania.

Autor: Marta Kmiecik www. martakmiecik.blogspot.com FB:blognaturalny

Foto: Martyna www.testujeiopiniuje.blogspot.com/